Sed Yardım Desteği Kimlere Verilir?

Sed Yardım Desteği Kimlere Verilir?

Sed Yardım Desteği Kimlere Verilir?

Dar gelirli vatandaşların geçimlerini daha rahat sürdürmeleri ve çocuklarının sosyo-ekonomik düzeyde gelişmelerini daha rahat sağlamaları için devlet tarafından Sosyal Ekonomik Yardım Desteği ilgili vatandaşlara verilmektedir. Bu kapsamda ailelere parasal yardım desteği sağlanarak çocukların daha sağlıklı bir ortamda sağlık, barınma ve eğitim gereksinimleri karşılanmaktadır.

Devlet tarafınsan sosyal projeler kapsamında yardıma muhtaç ailelere destek olunmaktadır. Amaç çocukların sağlıklı koşullarda yetişmesine ve eğitim almasına katkıda bulunmak ve ailelerin refah seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktır. Sed projesi bu anlamda dar gelirli vatandaşların çocuklarının sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi ve daha uygun koşullarda gereksinimlerinin karşılanması adına düzenlenen bir projedir. Bu proje dahilinde olmak için bir takım ekonomik koşulları taşımak gerekir. Bu koşulların neler olduğu ve SED kapsamında sosyal yardımlaşma desteğinden faydalanmak için neler yapılması gerektiğini yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız.

SED Yardımı Kimlere Verilmektedir?

Sed Yardım desteği alabilecek olanlar içinde bakım tedbir kararlı olup yaş sınırını dolduran koruyucu aile ve sosyal hizmet kuruluşlarından ayrılmış olup gerekli mesleki eğitimi almaya devam eden fakat daha iş sahibi olamamış gençler yer almaktadır. Ayrıca deprem, yangın, sel, önemli bir hastalık gibi çeşitli nedenlerden dolayı ağır ekonomik sıkıntı içinde olan ve çocuklarının temel gereksinimlerini yerine getirmekte zorlanan kişilerin çocukları da bu yardımdan yararlanmaktadır.

Sed Yardım Desteğine Başvurulur Nasıl Yapılır?

Sed yardım başvurusu için öncelikle ilgili şartları taşımak gerekir. Söz konusu şartları taşıyan kişiler için başvuru işlemlerinde birkaç yol vardır: Bunlardan birisi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine kişilerin bizzat  başvurmasıdır. Bunun için müdürlüklere dilekçe örneği gönderilmesi gerekir. Başvuru esnasında öğrencinin öğrenim belgesi, kimlik belgesi ve mesleki eğitim alıyorsa kurumda eğitim aldığına dair belge istenmektedir. Tüm bu belgelerle birlikte bulunduğunu yerdeki ilgili müdürlüklere başvuruda bulunabilirsiniz.

Sed yardım desteği alabilmek için diğer bir alternatif de e-devlet üzerinden başvuru yapmaktır. E-devlet üzerinden söz konusu sed yardım desteği alabilecek olan çocukların aileleri başvurularını yapabilirler. Bunun için e-devlet üzerinden sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifrenizin bulunması gerekir. Şifreniz yoksa en yakın PTT kurumuna giderek belli bir ücret karşılığında e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Sisteme girdikten sonra ilgili yardım desteği sayfasına girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için size bir takım sorular yöneltilecektir. Başvurunuzun sağlıklı bir şekilde olması adına sorulanın eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlanması önemlidir.