İBB Yardım Kartı Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

İBB Destek Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Megakent Büyükşehir Belediyesi tarafından dar kazançlı ve muhtaç şahıslara ve işsizlere dağıtılan ve İstanbulkart adlı sosyal destek yardım kartı; gereksinim sahiplerinin İBB uyuşmalı marketlerden alışveriş yapabilmelerine imkân tanıyor.

İşsizlere, engeli bulunan yurttaşlara, çalışmasına mani teşkil eden bir kronik hastalığı mevcut olanlara, kimsesiz ve kazançsız yaşlılara, üniversite talebelerine, dul ve kimsesiz kadınlara ve afetzedelere dağıtılan bu kartlar sayesinde yurttaşlar; en temel minimum gereksinimlerine müteveccih alışveriş yapabiliyorlar.

Yurttaşlar; uyuşmalı marketlerde satışa sunulan yiyecek, paklik malzemesi, şahsi bakım vb. malzemeleri bu kartları markette post makinelerine okutmak suretiyle satın alabiliyorlar.

Bununla beraber İstanbulkart ile tütün ve içki mahsulleri satın alınamıyor.

İBB; İstanbulkart adlı sosyal destek kartı ile muhtaç, kimsesiz ve düşkün yurttaşların temel beslenme gereksinimlerini daha rahat karşılayabilmelerini, sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı çoğaltabilmeyi, gereksinim sahiplerinin kendilerini manevi açıdan daha iyi hissetmelerini sağlayabilmeyi temel ediniyor.

İBB Destek Kartı Müracaatı Nasıl Yapılır?

İstanbul Megakent büyükşehir Belediyesi’nin sosyal takviyelerinden biri olan İstanbulkart’a müracaat etmek isteyen gereksinim sahibi yurttaşların müracaat merkezlerine gitmeleri gerekiyor. Ayrıca internet üzerinden online olarak SEDEP üzerinden müracaatta kabul edilmekte.

Müracaatlar; İstanbul Megakent Büyükşehir Belediyesi’ne gidilip, burada sosyal destek müracaat formu doldurmak suretiyle yapılabiliyor.

İstanbul Megakent Belediyesi sosyal destek kartına internetten müracaat etmek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak müracaatta bulunabilirsiniz.

İstanbul Megakent Belediyesi tarafından İstanbul şehir sınırları içerisinde yaşayan bireylerin kullanımına açılan 'İstanbul Senin' Uygulaması ile sosyal destek, para takviyeyi ve burs takviyeyi müracaatlarınızı İstanbul Senin Uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Dar kazançlı ve muhtaç yurttaşlar; sosyal destek müracaat formunu doldururken, sosyal destek cinsleri başlığı altında yer alan yiyecek ve erzak takviyeyi, kira takviyeyi, yakacak takviyeyi, yeni doğan bebek kutuyu takviyeyi vb. İBB tarafından yapılan öteki desteklere de başvurabilmektedir.

İBB destek kartına e-devlet üzerinden de kolaylıkla ve süratli bir biçimde müracaat etme hakkınız bulunuyor. Ancak e-devlet üzerinden yapılan müracaatlar; ön müracaat olarak kabul ediliyor. İBB; ön müracaatları araştırıp, değerlendirdikten sonra müracaat eden şahıslara pozitif ya da negatif dönüş sağlanmantadır.

 1. İBB destek kartı müracaatınızı e-devlet üzerinden uygulamak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-arzında-bulunma-ve-arzı-denetleme-4671 linkini tıklamalısınız.
 2. Daha sonra Uygulamaya Git butonunu değmelisiniz.
 3. Karşınıza açılan yeni sayfadaki sosyal destek müracaat formunda müracaat etmek istediğiniz belediyeyi İBB olarak seçtikten sonra formda size yöneltilen tüm suallere yetersizsiz ve doğru bir biçimde cevap vermelisiniz.

Son olarak da sayfanın alt kısmında bulunan ve müracaat etebileceğiniz sosyal destek cinsleri arasından kesinlikle SOSYAL DESTEK KARTIÖN ÖDEMELİ alternatifini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; sosyal destek cinsleri başlığı altında mevcut olan öteki dayanakları da işaretleyebilirsiniz.

Bireysel müracaatlarınız için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet sunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne de gidebilirsiniz. Müracaat koşulları ve müracaat için zorunlu olan belgeleri bilmek için Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Müracaatlarınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne şahsen giderek de kaydınızı yaptırabilirsiniz.

İBB Destek Kartı Müracaatı Telefon Numarası Nedir?

İBB destek kartı müracaatı için zorunlu belgeleri bilmek, ön müracaatınızı telefon aracılığıyla başlatmak ya da daha evvel başlattığınız müracaatınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için İstanbul Megakent Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yetkililerle irtibata geçerek, her türlü sual, arz ve tekliflerinizi iletmek için 0212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

İBB Destek Kartı Müracaat Formu

Market destek kartı olarak da adlandırılan sosyal destek kartlarına müracaat etmek isteyen tüm yurttaşların sosyal destek müracaat formu doldurmaları gerekmekte.

İBB sosyal destek kartı müracaat formu SEDEP üzerinden müracaatta bulunacak bireyin T.C. kimlik numarası, ad ve soy ismi bilgileri girilerek yapılmaktadır.

Gerek e-devlet gerekse belediyeye giderek müracaat yapacak bireylerin doldurmaları gereken ‘sosyal destek müracaat formu’; gereksinim sahiplerinin parasal vaziyetlerini, fakirlik seviyelerini, kazanç ve giderlerini ölçmeye göre düzenlenmiş olan birtakım suallerden oluşmakta.

Örnek olarak; müracaat sahiplerine aylık kazançlarına, aylık hane bireylerinin toplam kazançlarına, hane bireylerinin şahıs sayısına, hane bireylerinin çalışan sayısına, aylık fatura giderlerine göre sualler sorulmakta.

İstanbulkart başta olmak üzere İBB takviyelerinden faydalanmak isteyen tüm yoksul ve dar kazançlı yurttaşların sosyal destek müracaat formunu doğru eksiksiz ve usulünce doldurmaları; formda paylaştıkları telefon, mail adresi vb. şahsi bilgilerinin de aktüel olduğundan emin olmaları gerekmektedir.

İBB Destek Kartı Müracaatı Nereye Yapılır?

Gereksinim sahibi şahıslara verilen İBB sosyal destek kartı müracaatı bizzat Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de bulunan Sosyal Dayanaklar ünitesine bizzat müracaat etilerek yapılır. Ayrıca İBB sosyal destek kartı müracaatı için ALO 153 beyaz masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Destek Kartı Müracaat Denetleme, Sorgulama

Beraber Muvaffak Olacağız sloganı ile yurttaşlarına parasal ve manevi destek olmaya devam eden İBB sosyal destek kartı müracaatlarınızı denetlemek ve sorgulamak için müracaatınızı başvurduğunuz ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

İBB sosya destek kartı müracaat denetlemek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-denetleme linke tıklayarak müracaat vaziyetinizi öğrenebilirsiniz.

İstanbulkart müracaatlarınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını bilmek için e-devlet müracaat sayfasına göz atabilirsiniz. Başka Bir Deyişle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-arzında-bulunma-ve-arzı-denetleme-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa’yı aramak suretiyle de müracaatınızın son durumu hakkında gemel bir bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Destek İstanbul Kart Limiti Ne Kadar?

İBB tarafından dar kazançlı, muhtaç ve kimsesiz yurttaşlara dağıtılan ve yurttaşların konut adreslerine kadar teslim edilen Sosyaldestek İstanbulkart limiti; müracaat sahibinin parasal vaziyetine ve fakirlik seviyesine göre tanımlanmakta.

Gereksinim sahiplerinin müracaat formunda doldurdukları bilgiler yönünde İBB; öncelikle müracaatını pozitif yanıtlamayı düşündüğü bireylerin evine zabıta görevlilerinden oluşan bir analiz komiteyi görevlendirmekte.

Görevi İstanbulkart’a ya da İBB öteki sosyal desteklerine müracaat eden bireylerin sosyo-ekonomik vaziyetlerini bir de ikametgah adreslerinde tespit etmek olan analiz komiteyi; ailenin fakirlik seviyesine dair bir rapor hazırlamaktadır.

İBB tarafından oluşturulan değerlendirme heyeti; müracaat sahibinin teslim ettiği belge ve analiz komite tarafından hazırlanan raporu araştırıp; müracaat sahibinin İstanbulkart’ına aylık ne kadar bir limit tanımlayacağına karar vermektedir.

Ayrıca, Bu noktada ailedeki şahıs sayısını, ailenin aylık kazancını, müracaat sahibinin bakmakla mükellef olduğu şahıs sayısını, ailesinde engel niteliği taşıyan bir ferdin olup olmadığını değerlendirmektedir.

Değerlendirme sonrasında ailenin İstanbulkart’ına aylık 1000 TL, 1500 TL, 2000 TL, 3000 TL vb. sosyal yardım desteği kararlaştırılmaktadır.

Başka Bir Deyişle İstanbulkart sahiplerinin kartlarına her ay yüklenen limitler, muhtaçlık seviyelerine göre değişiklik göstermektedir.

İBB Destek Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İstanbulkart’a müracaat eden ve müracaatı kabul edilen şahıslara kartları Eylül ayının başlangıcında teslim ediliyor.

İstanbulkart sahiplerinin kartlarına belirlenmesi gereken limitler; her ayın 1’inde yükleniyor.

Müracaatı kabul edilen bireyler; kartları kendilerine teslim edildikten sonraki 24 saat içerisinde kartlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

İlk seferde tüm gereksinim sahiplerinin kartlarına 1000 TL destek parası yatırılıyor. Sonraki aylarda ise İBB değerlendirme heyeti tarafından müracaat sahibinin parasal gidişatı göz önünde bulundurularak kararlaştırılan destek parası yatırılıyor.

İBB; kimi zaman yurttaşların sosyal destek kartına para yatırmak yerine onlara yiyecek ve erzak kapsayan destek kutuları teslim etmeyi kararlaştırabiliyor.

Bu aylarda ise yurttaşların İstanbulkart’larına para yatırılmıyor.

Başka Bir Deyişle İBB destek kartlarına her ay para yüklenmeyebiliyor.

İBB Destek Kartı Kimlere Verilir?

İşsizlerin başka bir deyişle yoksul bireylerin haricinde dar kazançlı ve muhtaç sınıfında olanlar başka bir deyişle hane toplamının şahıs başı aylık net kazancı, minimum fiyatın 1/3’ü ve altında olanlar, İBB destek kartından öncelikli olarak faydalanabiliyorlar.

İBB kartını kimlerin alabileceğini kısaca alttaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Açlık sınırında geliri olmayanlar,
 • Muhtaç ve dar kazançlılar,
 • Muhtaç ve dar kazançlı ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları,
 • Engelliler,
 • Kimsesiz ve kazançsız yaşlılar,
 • Afetzedeler,
 • Kronik hastalığı sebebiyle çalışamayanlar,
 • Yoksul şehit, gazi ve asker yakınları,
 • 18 yaşını dolduran ve İstanbul şehir hudutlarında ikamet eden tüm gereksinim sahipleri.

İstanbul destek kartına müracaat edebiliyorlar.

Yaşlılık ücreti, emekli ücreti, dul aylığı gibi kendisine aylık bağlanan bireyler; sosyal destek kartından faydalanamaktadır.

İBB Destek Kartı Müracaatında İstenilen Belgeler Nelerdir?

İBB destek kartı müracaatı sırasında müracaat sahiplerinden arz edilen belgeleri kısaca alttaki biçimde sıralayabiliriz:

 1. TC kimlik kartı ya da popülasyon cüzdanı aslı ve fotokopisi
 2. İkametgah belgesi
 3. Vukuatlı popülasyon kayıt misali
 4. Fakirlik belgesi
 5. Kazanç belgesi
 6. Maaş bordrosu
 7. İşsiz bireyler için SGK’dan alınması gereken ve çalışmadıklarını gösteren belge
 8. Kirada oturan müracaat sahipleri için kira kontratı
 9. Engelli bireyler için eksiksiz ve taö teşekküllü bir sağlık kurumundan alınması gereken engellilik belgesi

Müracaat sahiplerinden özel durumlarına göre de ek belgeler istenebilmekte.

örnek olarak; kronik hastalığı sebebiyle çalışamayacak halde olan bireylerin sağlık heyeti raporu teslim etmeleri gerekmekte.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB Kart; İstanbul Megakent Büyükşehir Belediyesi’nin uyuşmalı olduğu tüm marketlerde geçerlidir.

Uyuşmalı marketler sırasıyla şu şekildedir.

 • BİM
 • Migros
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • ŞOK
 • Rammar
 • Onur
 • UCZ
 • KİM
 • ÇAĞRI