Ev Hanımları nasıl Emekli Olur?

Ev Hanımları nasıl Emekli Olur?

Ev Hanımları nasıl Emekli Olur?

Emekli olmak isteyen çok sayıda kişi içerisinde ev hanımları da gelmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı ev ortamı dışında çalışamayan ev hanımları da emekli olmak için Türkiye Cumhuriyetinin kadınlara yönelik emeklilik avantajlarından faydalanmak istemektedir. Devlet bazı prosedürleri yerine getirmek koşuluyla ev hanımlarına da emeklilik konusunda destek olmaktadır. E-Devlet üzerinden ev hanımlarına emeklilik şansı verilmekte ve sistemden başvuru yapılarak emekli olmak için ilk adım atılabilmektedir. Peki sistemden başvurular nasıl yapılır? Ev hanımlarının sigortalı bir işte çalışmadan emekli olması için gerekli şartlar nelerdir?

Genel olarak bilindiği gibi emekli olabilmek için belli bir çalışmışlık şartı aranmaktadır. Bunun için prim gününü doldurmak ve yaş şartını yerine getirmek gerekmektedir. Bu hususlar haricinde kalan kişiler yani ev hanımları için de emekli olmakta münkün olmakla beraber, Ev hanımlarının emekli olabilmesi için harici 3 yöntem vardır:

  1. Doğum borçlanması,
  2. Vergisiz esnaflık,
  3. İsteğe bağlı sigorta.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Doğum Borçlanması: Doğum yapmadan önce sigortası olan kişiler doğumdan sonra geçen 2 yıl için borçlanabilir. Her çocukta 2 yıl borçlanma söz konusudur. Örneğin 3 çocuğu olan bir anne 6 yıla kadar borçlanıp toplamda 2160 gün kadar prim kazanmaktadır.

Vergisiz esnaflık: Esnaf muafiyet belgesi alarak vergiden muaf olma durumunuz söz konusu olabilir. Vergiden muaf olan kişiler içinde motorlu taşıt kullanmadan perakende satış yapanlar, evlerde iş almadan üretim yapanlar yer almaktadır. Vergi dairesine başvurarak ‘’ Esnaf Muafiyet Belgesi’’ alabilirsiniz. Bu belge sayesinde istenilirse ev hanımları sigortalı da olabilirler.

İsteğe bağlı sigorta: Ev hanımları SGK'ya başvuru yaparak sigortalı olabilirler. Düzenli olarak primlerini ödeyen kişiler primleri eksiksiz bir şekilde tamamlandığında sigortalı olabilecektir.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için 18 yaşını doldurmak, zorunlu sigorta sorumluluğu olan işlerde çalışmamak, gelir vergisinde muaf olmak ve sahip olmuş olduğun sigortadan para almamak gerekmektedir.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için gerekli başvuru işlemlerini yapmaları gerekir. Bunun için bağlı bulunulan sosyal güvenlik il, ilçe müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılabildiği gibi, e-devlet sistemi üzerinden de isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılabilmektedir. Eksik gün sayısı borçları hesaplanarak başvuru yaptıktan sonra tamamlanmaya başlanır. Primler tamamlandıktan sonra ev hanımları da tüm borçları bittiğinde emekli olabilmektedir.