Engelliler İçin İndirimli Su Aboneliği

Engelliler İçin İndirimli Su Aboneliği

Engelliler İçin İndirimli Su Aboneliği

Engelli su indirimi devlet tarafından zorunlu olmamakla birlikte belediyelerin tercihine göre yapılmaktadır. Engelli su indirimi devlet tarafından teşvik edilip belediyelerin alacağı kararlar doğrultusunda gerçekleştirilir. Engelliler için su indirim aboneliği engelli bireylerin ikamet ettiği belediye tarafınca yapılır. Bunun için Engelli bireyler ikamet edilen bölgedeki belediyeye giderek bilgi alabilir ve başvuru işlemlerine başlayabilirler.

Engelli bireyler için indirimli su aboneliği belediyelerin ilgili bölümlerine yapılmaktadır. Bu konuda net bilgi edinmek ve abonelik hakkında detaylara ulaşmak için bulunduğunuz bölgedeki belediyeyi arayıp çok daha sağlıklı bilgiler edinebilmekte. Bu konuda merak edilen temel bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Engelli Su İndirimi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli su indirimi için gerekli belgeler içinde şunlar yer almaktadır:

  • Engelli bireyin kimlik kartı ya da kimlik kartının fotokopisi,
  • Engelli olan bireyin ikametgah belgesi,
  • Engelli olan bireyin vasisi varsa vasi belgesi,
  • Engelli bireyin%40 engelli olduğuna dair rapor.

Engelli bireylerin, Bu belgeleri tamamlanası sonrasında ikamet edilen ildeki Su ve Kanalizasyon İdaresi ziyaret edilmelidir. Gerekli belgelerle birlikte başvuru kolayca yapılabilmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra engelli bireyler için sunulan su indiriminden yararlanabilirler.

E-Devlet Engelli Su Aboneliği

E-devlet engelli su aboneliği e-devlet üzerinden online olarak şu an sadece İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaktadır. Sistem üzerinden giriş yaparak ilgili bilgileri tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması için sistem üzerinden size sunulan bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekir. Aksi durumda başvurunuz onaylanmayabilir. Yanlış bilgi ya da beyanda bulunan kişiler için de ayrıca yasa işlemler yapılabilmektedir. Bunun için kayıt olan kişiden sistem üzerinden bilgileri doğru bir şekilde yanıtlamanız istenmektedir.

Engelli Su İndirimi Ne Kadardır?

Belediyelerin almış olduğu kararlar neticesinde engelli su indirimi uygulanmaktadır. Bu indirimden yararlanmak için Engelli bireylerin bulunduğu ildeki belediyeden bilgi edinmesi gerekmektedir. Genel olarak pek çok şehirde engelli bireyler için uygulanan su indirimi %50’ye kadar olabilmektedir. Bu kapsamda bulunulan ilde engelli su indirimi olup olmadığını öğrendikten sonra abonelik için işlemlere başlayabilirler.