E-Devlet Sosyal Yardım Projeleri Nelerdir?

E-Devlet Sosyal Yardım Projeleri Nelerdir?

E-Devlet Sosyal Yardım Projeleri Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında sosyal yardım projeleri TC vatandaşlarına umut olmaya devam ediyor. Bu konuda geniş çaplı çalışmalar yapan bakanlık yardıma muhtaç kişiler başta olmak üzere geçim sıkıntısı çeken pek çok aileye yardımcı olmakta. Bakan Derya Kanık, UNICEF iş birliği çerçevesinde ATO Congresium’da düzenlenen “ Sosyal Yardımlarda Çocuk Refahı Konferansı’’na katılmıştır. 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele nedeniyle düzenlenen projede amaç sosyal kalkınmanın önde tutulmasıdır.

Bu alanda çok geniş kapsamda Türkiye’de çalışmalar yapıldığı ve ülkemizin bu alanda önde giden ülkeler arasında olduğu saptanmıştır. Yanık, sosyal kalkınma alanında refah seviyesini yükseltici çalışmalarla ülkemizin bu alanda üzerine düşen görevi eksiksiz biçimde yaptığını vurgulamıştır. Sosyal kalkınma projeleri olarak geçmişten bu yana fark edilir derecede gelişme gösterdiğimiz ve bu alanda toplumun refah seviyesinin yükselmesi ve kalkınması için ne gerekiyorsa üzerimize düşün görevi ülke olarak yapacağımızın altını bakan Yanık bir kez daha çizmiştir.

Yardımlarda Çocuklar Ön Planda Tutulmaktadır

Sosyal projeler kapsamında bugüne dek pek çok çalışma yapıldığı ve bu çalışmalarda ön planda çocuklar için yapılan harcamaların başı çektiğini bakan Yanık belirtmiştir. Ülkenin kalkınması için kendine güvenen ve yetebilen nesiller yetişmesi gerektiğiniz vurgulayan bakan bu konuda çocukların fiziki ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayacak yardım desteklerinin yapıldığını belirtmiştir.

Çocukların en temel gereksinimleri içinse sağlık, eğitim, uygun koşullarda barınma gibi daha pek çok ihtiyaçlarının devlet kapsamında değerlendirildiği ve gereğinin yapıldığını vurgulamıştır. Devlet tarafından çocuklar için bu anlamda önemli bir bütçe ayrıldığının altını çizmiştir.

Annelerin doğumlarını hastane ortamında sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi içim yardımcı olunduğu ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayıcı yardımların da yapıldığı vurgulanmıştır. Gerek bebeklik döneminde gerek okul çağındaki çocukların sağlık ve eğitim masraflarına katkı sağlandığı belirtilmiştir.

E- Devlet Sosyal Yardım Projeleri

E- Devlet Sosyal Yardım Projeleri kapsamında toparlayacak olursak çocuk ve aileler için yapılan yardım projelerini şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Ücretsiz kitap desteği,
  • Sosyal ve ekonomik yardım desteği,
  • Yardıma muhtaç ailelerin okul çağındaki çocukları için kırtasiye desteği,
  • İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için kışlık mont, bot ve kıyafet desteği,
  • Dar gelirli aileler için su, elektrik, yakacak desteği,
  • Taşımalı eğitim desteği,
  • Engelli çocuklar için yardım desteği,
  • Hane yardım desteği gibi daha pek çok sosyal projelerde vatandaşlara yardımcı olunmaktadır.

Vatandaşların söz konusu yardım projelerinden yararlanması için belirlenen asgari ücret şartını taşımış olması gerekir. Gerekli şartları taşıyan kişiler e-devlet sisteminden giriş yaparak ihtiyacı olan yardım desteği için başvuruda bulunabilir. Başvuru sayfasında kişiye özel bir takım sorular bulunur. Başvurunun sağlıklı bir şekilde onay görmesi için soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamak çok önemlidir. Yanıltıcı bilgi verildiği takdirde bir takım yaptırımlarla birlikte söz konusu yardımlardan yararlanılamamaktadır.