E-Devlet Hane Yardımı Nedir Nasıl Alınır?

E-Devlet Hane Yardımı Nedir Nasıl Alınır?

E-Devlet Hane Yardımı Nedir Nasıl Alınır?

Hane yardımı tüm ev halkını kapsayan sosyal bir projedir. Hane yardım kapsamında kömür, odun, giysi, para ve gıda gibi tüm aileye yapılan yardımlar yer almaktadır. E-devlet hane yardımı kapsamında başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilir ve gerekli şartları taşıdığınız takdirde hane yardımından yararlanabilirsiniz. Hane yardımı alabilmek için belirli bir gelir seviyesine sahip olmak gerekir. Buna göre Asgari ücret veya daha az gelirli olan vatandaşlar, Bu ücret kapsamında gelir dağılımı olan kişiler hane yardımından yararlanabilecektir. Bu ücretin üzerinde yer alan gelirler söz konusu olduğunda ise hane yardım başvurusu onaylanmamaktadır.

Hane Yardımı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başvurmak istenilen yardım türüne göre hane yardımı başvurusu değişebilmektedir. Hane yardımı başvuru işlemleri yapabilmek için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediye gitmeniz ve yardım türünü belirtmeniz gereklidir. Belediyeler kömür, odun, para yardımı, eşya, giysi ve erzak yardımı gibi muhtaç olan kişilere destek olmaktadır. İhtiyacınız olan yardım türünü seçerek başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmalıdır.

E-devlet üzerinden başvuruların yapılabilmesi için öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları kapsamında ikametgahınızım bulunmuş olduğu yerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidip müracaat etmeniz ve kayıt işlemlerinizi tamamlanmanız gerekmektedir. Aynı şekilde pandemi yardım parası da hane yardımı olarak e-devlet üzerinden başvurularak yapılmaktadır.
Hane yardımından yetimler ve öksüzler, gelirsiz dul kadınlar ve 65 yaş üstü geliri olmayan yaşlılar yararlanabilmektedir.

Hane Başvurusu E Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-devlet hane başvurusu yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizin bulunması gerekir. Şifreniz yoksa cüzi bir ücret karşılığında PTT'den e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Şifrenizle birlikte sisteme girdikten sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı olan sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvuru formu üzerinde bilgilerinizi doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
Başvuru kapsamında bilgilerinizin doğru ve eksiksiz bir biçimde girilmesi önemlidir Aksi takdirde başvurunuz geçersiz olmakta ve gerekli destekten faydalanamamaktasınız. Hane desteğinden yararlanmak için ilgili formun dikkatli ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Bu şartları yerine getirdiğinizde siz de hane yardımından yararlanabilirsiniz.