E-Devlet Doğalgaz Yardım Desteği Nasıl Alınır?

E-Devlet Doğalgaz Yardım Desteği Nasıl Alınır?

E-Devlet Doğalgaz Yardım Desteği Nasıl Alınır?

Dar gelir sahibi vatandaşları memnun edecek sosyal projelerden birisi de doğalgaz yardım desteğidir. E- Devlet doğalgaz yardım desteği nasıl alınır sorusunun yanıtı ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından merak edilmekte.

Doğalgaz yardım desteğinden geliri asgari geçim şartlarından az olan kişiler yararlanmaktadır. Dar gelirli vatandaşlar başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Başvuru onaylandıktan sonra doğalgaz yardım desteğini hak eden vatandaşlarımız PTT kurumuna giderek faturalarını ibraz etmeleri gerekir. Aynı zamanda ön ödemeli olarak sayaç kullanan kişilere de söz konusu doğalgaz destek ücreti kartlarına yansıtılacaktır. Başvuru onay işlemleri tamamlandıktan sonra başvurusu kabul edilen vatandaşlarımız doğalgaz yardım desteğinden yararlanmaya başlayabilirler.

Doğalgaz yardım desteğinden aynı zamanda kronik hastalar ya da hayatını cihaza bağımlı olarak devam ettiren kişiler de yararlanabilecektir. Bakanlık bu kişiler için destek tutarına ek olarak %5 kadar ödeme yapacağını belirtmiştir.

Doğalgaz Yardım Desteği Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Yardım desteği başvuru işlemleri e-devlet üzerinden kolayca yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara sunulan doğalgaz desteği yardım başvurusu e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun için e-devlet şifrenizin olması sisteme geçiş yapabilmek için yeterlidir. Başvuruların nasıl yapılacağını merak eden vatandaşlarımız için başvuru işlemleri nasıl yapıldığını araştırdık.

Başvuru işlemi için öncelikle e-devlet sistemine TC’nizle giriş yapmanız gerekir. Sosyal yardım başvuru hizmeti ekranında size sorulan bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekir. Söz konusu bilgilerin dikkatli ve doğru bir biçimde doldurulması çok önemlidir Aksi takdirde doğalgaz yardım desteğine hak kazansanız bile söz konusu yardımı alamayabiliyorsunuz.

Doğalgaz Yardım Desteğinden Kimler Yararlanacaktır?

Doğalgaz yardım desteği devlet tarafından sunulan sosyal projeler kapsamında yer almaktadır. Bakanlık doğalgaz tüketim desteği programından çok sayıda vatandaşın yararlanması için yeni düzenlemeler yaptığını belirtmiştir. Buna göre sistem ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olarak hayata geçirilmiştir. Söz konusu sistemden kiracıların da faydalanacağı belirtilmiştir. Buna göre şartları sağlayan ev sahibi veya kiracı olan kişilerin destekten yararlanabileceği söylenmiştir. Ayrıca dar gelirli ev sahibi veya kiracılar ve aynı zamanda kronik ve cihaza bağlı hastalar bu destekten yararlanabilecektir.

Doğalgaz Yardım Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardım desteği vatandaşların kışı daha rahat geçirmelerine katkı sağlamaktadır. Bu destekten yararlanmak için gerekli şartları taşımak gerekir. Doğalgaz yardım desteği başvuru şartları şunlardır:

  • Öncelikle Türk vatandaşı olmak,
  • E-devlet üzerinden programa başvuru yapmak,
  • Doğalgaz yardım desteğinin verileceği ilçe ya da beldede oturmuş olmak,
  • Söz konusu adreste önce ödemeli veya faturalı bir sayaca bağlı doğalgaz aboneliğinin olması gerek.

Belirtilen şartları taşıyan kişiler doğalgaz yardım desteğinden yararlanmaya başlayabilir. Başvurular tamamlandıktan sonra ödemeler kişinin banka hesabına yapılır. Söz konusu ödemelerin yıllık tutarının İki dönem olmak üzere 450 lira ile 1350 lira arasında olduğu bakanlık tarafından belirtilmiştir.