Doğum Parası 2024 Yılında Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum Parası 2024 Yılında Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum Parası 2024 Yılında Ne Kadar? Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum parası 2024; doğum yardımı öncelikle çalışan anneleri oldukça ilgilendiren Torba Yasa çerçevesinde kabul edilmiş ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe sokulmuştur. Uzun senelerdir sürdürülen çalışmalar sonucunda uygulamaya sunulmuş olan doğum yardım parası milyonlarca aileyi oldukça ilgilendirmekte olup, çalışan annelerin daha fazla çocuk sahibi olmalarına teşvik edilmiştir.

Doğum Yardımı 2024 Ne Kadar?

1. Çocuk İçin 300,00 TL
2. Çocuk İçin 400,00 TL
3. Çocuk İçin 600,00 TL

Doğum yardımı parası 2024 senesinde ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve her sonraki çocuklar için 600 TL olarak belirlenmiştir. Doğum parası yardımı anne ve babanın sağ ve Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olması durumunda anne üzerinden gerçekleştirilir. Fakat annenin yaşamını yitirmesi durumunda veya Türk vatandaşı /mavi kart olmaması durumunda babalar da doğum yardım parası için başvuru da bulunabilmektedir. ödenekler doğan her çocuk için bir defa olmak şartıyla ödeme yapılmaktadır. Doğum Yardımı çerçevesinde yapılan ödenek haczedilemez, üzerinden hiçbir vergi veya kesinti yapılamaz.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabilir? 2024

Doğum Yardım ödenediğinden yararlanılabilmek için anne bireyinin ya da baba bireyinin T.C. vatandaşı olması, doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması ve bebeğin canlı doğması şartları bulunmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri 2024

Doğum parası yardım başvurusu için canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra ilgili nüfus müdürlüğüne doğan bebeğin kayıt işemlerinin yapılması ve doğum yardımı başvuru dilekçesinin doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine bizzat, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile uygulanabilmektedir.

Her ne statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan personeller çalıştıkları kuruma müracaat etmelidirler. Başka bir ülke de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya mavi kart hak sahiplerinin ise konsolosluk veta büyükelçiliklere başvurması gerekir. Fakat, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de başvuru yapmak istiyorsa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlükleri veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru gerçekleştirebilirler.

Ev Hanımları Doğum Parası Alabilir mi? 2024

Evet, Ev hanımları doğum parası alabilirler. Ancak doğum yardımı hem aktif çalışan hem de çalışmayan annelere ödenen bir sosyal yardımdır. Özetle doğum yardımı almak için annelerde çalışma şartı kesinlikle aranmamaktadır. Eğer doğum canlı gerçekleşmişse ve anne Türkiye Cumhuriyet vatandaşı veya mavi kart hak sahibiyse doğum yardımı için kolaylıkla başvuru yapabilmektedir. Fakat annenin hayatını kaybetmesi veya T.C vatandaşı/mavi kart hak sahibi olmaması durumunda ise başvuru baba üzerinden gerçekleştirilebilir.

Doğum Yardımında Ödenek Tutarı Nasıl Hesplanır?

Anne bireyinin Doğum yardımından faydalanabilmesi için 15.05.2017 tarihinden itibaren gerçekleştirilen doğumlar baz alınırken, Ödeneğin ne kadar olacağının belirlenmesinde bu tarihten önce gerçekleşen doğumlarda dikkate alınacaktır. Evlat edinilen çocuklar için herhangi bir Doğum Yardımı söz konusu olmazken, ödeme gerçekleşirken evlat edinilen çocukların sayısı dikkate alınacaktır.

Doğum Parası 2024 Yılında Ne Kadar?

Doğum yardımı 2024 yılında güncel olarak ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğerleri için 600 TL şeklinde gerçekleşmektedir. Bu ödemeler bir defaya mahsus yapılmaktadır. Bebeğin kayıt işlemleri ilgili nüfus müdürlüklerine yapılması ve Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin eksiksizve doğru bir şekilde doldurulması şartı aranır. Akabinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine bizzat, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile başvuru gerçekleştirilmektedir .

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı parası, başvurunun Doğum Yardımı Sistemi'ne kayıt edildiği ayı takip eden ay içerisinde yatırılır. PTT şubelerinden hak sahiplerince çekilebilen doğum yardımı parası için 1 yıl süre belirlenmiştir. 1 yıl içerisinde çekilmeyen ödenekler bakanlığa tekrar iade edilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru işlemleri Kimler Tarafından Yapılabilir? 2024

Doğum Yardımı ile ilgili başvurular doğan bebeğin sağ olması durumunda anne tarafından ya da anne adına baba tarafından da yapılabilmektedir. Annenin vefat etmesi ya da T.C. vatandaşı olmaması durumunda ise başvuru, baba ya da çocuğun Kanuni Temsilcisi tarafından yapılabilmektedir.

Kamu Personellerin Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Olmalıdır?

Başvuran kişinin Kamu Kurumunda aktif olarak çalışması durumunda ise ilgili başvurular çalıştığı ilgili Kuruma yapılacak olup hiçbir şekilde Doğum Yardımı Sistemi üzerinden başvuru asla yapmamaları gerekmektedir.