Aile ve Eğitim Programı AEP Nedir?

Aile ve Eğitim Programı AEP Nedir?

Aile ve Eğitim Programı AEP Nedir?

Ailelere Müteveccih Hazırlanmış Bir Eğitiminiz Var mı?

Aile fertlerinin karşılaştıkları meseleleri en aza indirilebilmeleri ve meselelerin aile odağında çözülmesine müteveccih olarak fiyatsız bir biçimde Aile Eğitim Programı AEP sunulmaktadır. Aile Eğitim Programı ve Konutluluk Evveli Eğitim Programı kitaplarımız ‘www.aep.aile.gov.tr’ internet adresinin yayınlar kısmında PDF formunda bulunmaktadır.

Aile Eğitim Programı AEP Nedir?

Aile Eğitim Programı, aile azası fertlerin çağın gerektirdiği temel aile yaşam maharetlerine müteveccih bilgi, hüner ve tavırları kapsamlı olarak edinebilmeleri için ülke genelinde uygulanmak üzere Aile ve Cemiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir erişkin eğitim programıdır.

Aile Eğitim Programı AEP İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

Aile Eğitim Programı, ailelerin aile eğitimiyle alakalı temel lüzumları dikkate alınarak geliştirilmiştir. Hukuk, İktisat, Aile Eğitim ve İrtibatı, Medya, Sağlık olmak üzere 5 alan 28 modülden oluşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için www.aep.aile.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

Aile Eğitim Programı AEP Nasıl İşliyor?

Bakanlığa bağlı kuruluşlarda görev yapmakta olan AEP formatörlerinin ve AEP formatörlerinin tertip ettikleri eğitici eğitimini alan şahısların kendi tesir/yetki alanlarında AEP millet eğitimlerini tertip etmeleri biçiminde uygulanmaktadır.

Kimler AEP Formatörü Olabilir?

Bakanlığımız Aile ve Cemiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğünce tertip edilen “Formatör Eğitimi Programı’na katılan ve sertifika alan Bakanlık personeli formatörü olmaya hak kazanır.

Kimler AEP Eğiticisi Olabilir?

Aile eğitim programı kitabı sayfa 92-96 arasında belirtilen eğitici profiline uygun olan bireyler AEP eğiticisi olabilir. Ayrıntılı bilgiye
www.aep.aile.gov.tr adresinden erişilebilir.

Nasıl AEP Eğiticisi Olurum?

Şehir Müdürlüklerine başvuru ederek, formatörler tarafından açılmış olan eğitici eğitim programına katılan ve eğitici sertifikası alan bireyler eğitici olma hakkı kazanır. Bireyler eğitici olmak için açılan eğitimlere katılabileceği gibi, eğitimlerin açılması mevzusunda arzda da bulunabilirler. Bakanlığımız personeli olmayanlar da katılabilir.

AEP Formatör/ Eğiticisine Fiyat Ödeniyor mu?

AEP Formatör ve Eğiticisi olan bireyler eğitimleri gönüllülük temeline göre yaparlar. Asıllaştırdıkları eğitim karşılığında rastgele bir fiyat ödenmemektedir.

Aile Eğitim Programı AEP’ na Kimler Katılabilir?

Programda yer alan içeriğin hedef kitlesi 18 yaş üstü erişkin fertlerdir.
Bu çerçevede,

  1. Bekârlar,
  2. Konutluluk hazırlığı yapanlar,
  3. Konutlu ve çocuksuz olanlar,
  4. Konutlu ve çocuklu olanlar,
  5. Konutlu ve çocukları artık konuttan parçalamış olanlar,
  6. Tek ebeveynli aileler.

Kendilerine uygun olan eğitim kutularına katılabilirler.

Aile Eğitim Programı AEP’ na Nasıl Katılabilirim?

Lüzum dinlediğiniz mevzu ile alakalı eğitim almak için bulunduğunuz şehirdeki Şehir Müdürlüklerine ve/veya size en yakın Sosyal Hizmet Merkezine müracaat etebilirsiniz.

Eğitimlere Katılmak İçin Fiyat Ödemem Gerekir mi?

Aile Eğitim Programı cemiyetin eğitim ve bağlantı, sağlık, hukuk, iktisat, medya mevzularında bilinçlendirme emeliyle hazırlanmış olup eğitimler fiyatsız olarak verilmektedir.

Aile Eğitim Programı AEP Yazılı ve Görsel Materyallerine Nasıl Erişim Sağlayabilirim?

Aile eğitim programı kapsamında hazırlanan yazılı materyallere www.aile.gov.tr adresi, videolar kısmında Aile ve Cemiyet sekmesinden erişebilirsiniz. www.aep.aile.gov.tr adresinden İstediğiniz kitabı fiyatsız olarak indirebilirsiniz.

Aile Eğitim Programı kapsamında hazırlanmış olan görsel içerikleri de www.aile.gov.tr , www.aep.aile.gov.tr ve youtube kanallarından aile eğitimleri yazarak erişebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının evlenecek çiftlere müteveccih verdiği bir eğitim var mı?

“Konutluluk Evveli Eğitim Programı” ile konutluluk çağına gelmiş ve aile kurmak için toplanan çiftlerin, konutluluk yaşamına hazırlanmaları ve konutluluğa iyi bir başlangıç yapabilmeleri kastedilmektedir. Fiyatsız olarak Konutluluk Evveli Eğitimi almak isteyen çiftlerimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Şehir Müdürlüğüne ya da Belediyelere müracaat etebilirler.

Konutluluk Evveli Eğitim Programı içeriğinde hangi mevzular yer almaktadır?

  1. Konutlulukta Bağlantı ve Yaşam Hünerleri
  2. Aile Hukuku
  3. Konutluluk ve Sağlık
  4. Eğitici El Kitabı

Olmak üzere 4 kitaptan oluşmaktadır. Kitap içeriklerine erişmek için aile.gov.tr/athgm adresini ziyaret edebilirsiniz.