Eğitim Öğretim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim Öğretim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim Öğretim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından sunulan çok sayıda yardım projesi içerisinde eğitim - öğretim desteği de yer almaktadır. E-devlet üzerinden yapılan eğitim öğretim desteği için başvuru şartlarını taşımak yeterlidir. E-devlet eğitim öğretim desteği için ilgili başvuru işlemleri e-devlet sistemine giriş yapılarak yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine kırtasiye yardımı kapsamında başvurular gerçekleştirilmektedir.

Okulların açılması ile birlikte okul ihtiyaç listesi velileri düşündürmekte. Enflasyonun artması ile beraber ortaya çıkan zamlar kırtasiye ürünlerini de etkilemektedir. Pek çok vatandaş kırtasiye malzemelerinin pahalılığından yakınmaktadır. Özellikle dar gelirli ve çok çocuklu vatandaşlar çocukların okul masraflarını karşılamakta bir hayli zorlanmaktadır. Devlet bu konuya el atarak eğitim ve öğretim kapsamında vatandaşlara devlet desteği sunmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler bu başvurudan yararlanabilecektir.

Eğitim, Öğretim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir

Eğitim öğretim desteği başvuru şartları kapsamda yer alan kişilere kırtasiye desteği devlet tarafından ödenmektedir. Söz konusu desteğin yapılabilmesi için gerekli şartları taşımak gerekir:

  • 2330 sayılı kanun gereğince aylık bağlanmış olan güvenlik korucusu ve siviller,
  • Yine aynı kanun gereğince ve ek olarak 3713 terör kapsamında sayılan olaylar nedeniyle aylık ödenen erbaş ve erler,
  • Savaş malûlü olan ve aylık bağlanmaksızın göreve devam eden vazife malulü aylıkları görev yapmaları nedeniyle kesilen kişiler,
  • Terör eylemi nedeniyle savaş esnasında yararlanan veya gazi olan kişiler ya da şehitlerin kendi ve çocukları bu destekten yararlanmaktadır.

Başvuru İçeriğinde Neler Vardır?

E-devlet eğitim öğretim desteği başvuru kapsamında yer alan içerikte neler olduğu vatandaşlar tarafından merak edilmekte. Buna göre söz konusu destekten yukarıda belirtmiş olduğumuz kişiler yararlanabilmektedir. Bunlar dışında özel okulda okuyan, açık öğretim ortaokulunda, açık öğretim lisesi ya da meslek lisesi açık öğretim lisesine devam eden kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim yardımı alan diğer bir kardeş olan öğrenciler devletten karşılıksız olarak burs alan öğrenciler ve ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen muhtaç aylığı alan öğrenciler destekten yararlanamaz.
Eğitim ve öğretim kapsamında öğrencilere yapılan kırtasiye desteği ödemeleri okul dönemi içerisinde 9 ay boyunca devam etmektedir. Aylık olarak 200 TL kadar eğitim yardımı söz konusu kişilere yapılmaktadır. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanabilmek için ilgili şartları taşımak gerekir. Gerekli şartlar dışında kalan kişilere ödeme yapılmamaktadır.